Proč Erasmus? Proč Švýcarsko?
Šprtka chce na Erasmus za každou cenu
Když se řekne Erasmus, tak se většině z nás vybaví sice studijní pobyt v zahraničí, ale spíše ve znamení pár měsíců volna od školy v ČR a jedna velká párty se studenty z jiných zemí. Typickými destinacemi, kde se spíše "paří" než studuje jsou Španělsko, Portugalsko, Řecko, Itálie, Kypr atd. Prostě ty země u moře. Já jsem to ale takhle nechtěla, a proto jsem si vybrala Švýcarsko. To totiž nebylo na mapě ani moc dole ani moc nahoře nebo dole, prostě tak akorát (myšleno kousek od ČR a s podobným klimatem). Jen mi teda nedošlo, že tahle země bude pekelně drahá a studium bude opravdu náročné.
Jelikož se mi v druhém ročníku na vysoké škole podařilo získat studijní stipendium za dobré známky (já vím, šprtka, ale za ty peníze to stálo), tak jsem měla i dobrý start pro to, abych byla vybrána do mého vysněného Švýcarska. Výběr zemí totiž probíhal tak, že kdo z přihlášených měl nejlepší známky, tak si vybíral jako první, tudíž na přihlášeného s nejhoršími známkami toho moc na výběr nezbylo. Já jsem to navíc měla ještě ztížené tím, že výběr destinace se konal 6.9.2012 a tou dobou já jsem ještě byla pracovně na řeckém ostrově Folegandros. Pověřila jsem tedy svého spolužáka Ondru, kterému jsem dala svoji plnou moc, aby mě zastupoval (pozn. Ondra, díky této příležitosti vyslechnout si vše kolem možností a podmínek Erasmu, jel v dalším roce na studijní pobyt do Finska). Ondra ode mě tenkrát dostal tyto pokyny:
- chci jet na Erasmus za každou cenu, takže doufám, že mi to letos vyjde a něco mi vybereš
- kam určitě nechci jet - Německo, Španělsko, Polsko, Norsko
- kdyby došlo na nejhorší, tak pojedu i do těchto zemí - Řecko, Turecko
- moje priority - Švýcarsko, Velká Británie, Francie, Finsko, Slovinsko, Nizozemí, Bulharsko, Portugalsko, Lotyšsko, Kypr, Belgie, Maďarsko
Vzhledem k těm mým dobrým známkám jsem to nemusela až tak moc hrotit a Švýcarsko mi bez problému klaplo. Navíc do Švýcarska brali dva studenty, a tak se ke mě přidal ještě spolužák Honza.
Modrá fakulta
25.10.2012 se na škole konala akce Modrá Fakulta, což bylo setkání absolventů zahraničních stáží. Studenti, kteří byly v přechozím semestru na Erasmu prezentovali zajímavé informace o destinacích a školách, kde studovali. Jako bonus za prezentaci získali 50 EUR, za každý měsíc, který strávili studiem v zahraničí (super motivace). Pro nás s Honzou to byla skvělá příležitost se zeptat na vše ohledně cesty, ubytování, cen, studia atd.
Přijímací dopis
V listopadu 2012 mi přišel domů poštou přijímací dopis a jelikož to bylo už černé na bílém i s razítkem školy, tak už nebylo cesty zpět. Upsala jsem se ke 4 měsíčnímu studijnímu pobytu v Ženevě od 18.2.2013 do 14.6.2013. Od univerzity jsem dostala ještě stipendijní příspěvek na náklady spojené s pobytem v zahraničí ve výši 553 EUR/měsíc (více mělo jen Dánsko 555 EUR, Island 567 EUR, Norsko 571 EUR a Velká Británie 583 EUR), celkem tedy 2212 EUR na 4 měsíce.
