OSVČ a mateřská, rodičovská dovolená - co vše je třeba zařídit
Aktualizováno
Když jsem se v červenci 2019 dozvěděla, že jsem těhotná, začala jsem přemýšlet o tom, co všechno mě čeká před nástupem na mateřskou. Jelikož jsem OSVČ, tak mi bylo jasné, že to bude náročnější než u zaměstnanců.
Nemocenské pojištění
Když jsem na začátku roku 2019 podávala na OSSZ přehled příjmů a výdajů za rok 2018, věděla jsem, že budu chtít otěhotnět a rovnou jsem si zažádala o placení nemocenského pojištění. To vám vypočítají na základě placených záloh na sociální pojištění a následně se z nemocenského pojištění výpočte PPM (peněžitá pomoc v mateřství - prostě mateřská). Nárok na PPM máte tehdy, pokud si platíte pojištění po dobu alespoň 280 kalendářních dnů. Nechte si maximální výši nemocenské říct, ať víte, kolik můžete maximálně platit, sami vám to totiž neřeknou.
Nástup na mateřskou mi gynekoložka stanovila mezi 5. a 19. únorem 2020. Jako OSVČ jsem si tedy zvolila až termín 19.února. To pro mě znamenalo zaplatit poslední nemocenskou za únor.
Pozastavení živnosti
Pozastavení živnosti při pobírání PPM není nutné, nicméně si musíte stále platit zálohy, což vzhledem k výši mateřské je celkem balík peněz, tak jsem se rozhodla živnost pozastavit.
Stačí zajít na jakýkoliv živnostenský úřad a nahlásit, od kdy do kdy chcete živnost pozastavit a je to. Pozor ale na datum DO, protože následný den se živnost automaticky obnovuje a je třeba platit zase zálohy. Takže je potřeba si tento datum pohlídat. Paní na úřadu se mě ptala, zda má rovnou poslat oznámení o pozastavení živnosti i na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a okresní správu, tak jsem souhlasila. Sice budu muset všechny obejít kvůli přehledům a daňovému přiznání, ale tohle už nebudu muset řešit.
Okresní správa sociální zabezpečení
Z gynekologie jsem cca 2 týdny před prvním termínem nástupu na mateřskou dostala žádost o PPM, kterou jsem zanesla na okresní správu sociálního zabezpečení. Na základě tohoto papíru mi potvrdili pobírání PPM, ale její výši mi bohužel neřekli. Prý, že mají na webových stránkách kalkulačku, tak ať si to tam vypočítám. Takže jsem to nehrotila a nechala se překvapit. Na úřadě už díky informaci od živnostenského úřadu věděli, že mám pozastavenou živnost. Poslední zálohu na sociální jsem platila za únor 2020.
Tip - v případě, že vám vyjde výše PPM nižší, než je minimum (momentálně 13 000 Kč), pak si můžete zažádat na Úřadu práce, aby vám z rodičovského příspěvku (300 000 Kč), dorovnávali výši PPM do minima. Sice se vám bude ukrajovat z celkové částky rodičovského příspěvku, ale zase budete mít v době pobírání PPM více peněz a to se určitě hodí.
Zdravotní pojišťovna
Se zdravotní pojišťovnou to není o moc jednodušší, jak jsem si myslela. Poslední zálohu na zdravotní jsem platila za únor 2020.
Je třeba jen nahlásit pozastavení živnosti (to už za mě udělal živnostenský úřad). A následně až mi přijde první výplata PPM, tak je třeba zajít na OSSZ, kde vám vystaví potvrzení o čerpání PPM s datem od kdy a toto potvrzení je třeba zanést na zdravotní pojišťovnu. Totéž se pak děje u rodičovského příspěvku. Až ho začnu pobírat, tak musím zajít na pojišťovnu s potvrzením. No a jelikož prý živnostenský úřad není úplně spolehlivý v poskytování informací, tak mám pro jistotu i zajít na pojišťovnu a nahlásit až se mi obnoví živnost.
Až se miminko narodí, tak je třeba zajít na pojišťovnu s rodným listem a občankou jednoho z rodičů a přihlásit dítě k pojišťovně (automaticky by však mělo spadat pod pojišťovnu matky). U VZP to lze nově udělat přes online přihlášku.
Úřad práce - rodičovská
Pro čerpání rodičovského příspěvku (od roku 2020 je ve výši 300 000 Kč) je třeba zajít na úřad práce a zažádat o tento příspěvek, stačí tak 1-2 měsíce před skončením pobírání PPM, tedy cca 22 týdnů od nástupu na mateřskou (ta trvá celkem 28 týdnů, v případě dvojčat a vícerčat pak 37 týdnů). Maximální výše rodičovského příspěvku se určuje dle výše PPM (lze pobírat maximálně tu stejnou částku jako PPM). U OSVČ, které pobírají PPM nižší než 10 000 Kč je to maximálně 10 000 Kč, tedy 30 měsíců).
Aktualizováno 2021: Nově lze dočerpat rodičovský příspěvek jednorázově, pokud se narodí další děťátko dříve než je příspěvek na předchozí dítě dočerpán viz tento článek.
Jak je to s prací, můžu pracovat?
Na mateřské dovolené
Jako OSVČ svou činnost vykonávat nelze, jedině prostřednictvím osob, které za vás činnost vykonávají (např. vlastním obchod nebo kadeřnictví a činnost za mě vykonávají prodavačky/kadeřnice), v tomto případě není třeba pozastavovat ani živnost. Je možné však pracovat na základě dohody, ale na jiný typ činnosti, než na který byly vystavované faktury.
Na rodičovské dovolené
Na rodičovské už je to jednodušší. Rodičovská je nyní brána jako hlavní činnost a podnikání jako vedlejší. Můžete se tedy opět vrátit k vašemu podnikání. Sociální pojištění není třeba platit, pokud si vyděláte méně než 93 387 Kč za rok (částka pro rok 2022), v opačném případě je třeba platit měsíčně minimální zálohy na sociální pojištění ve výši 1 036 Kč. Zdravotní pojištění se v prvním roce vedlejší činnosti neplatí vůbec a od dalšího roku se platí zálohy podle podaného přehledu v následujícím roce.
Napadají vás k tomuto tématu ještě další věci? Napište mi a společně to můžeme doplnit.