Vyřízení motorky a odlet

11.06.2017

Začátkem roku 2017 jsme se rozhodovali, kam pojedeme na další naši tradiční dovolenou na motorce. Přemýšleli jsme o Rumunsku, Moldávii, Islandu i skandinávských zemích. Jednoho večera jsme viděli v televizi dokument o Machu Picchu a večer u piva Láďa jen tak plácnul, že bychom mohli jet do Peru a že by byla sranda se tam potkat s Kačkou a Fandou, kteří už byli tou dobou na cestě kolem světa na motorce (Wayaway). Jako úplně blbý nápad nám to nepřipadalo, a tak jsme začali plánovat cestu.

Potřebovali jsme zajistit motorku, koupit letenky a vymyslet jak všechny věci sbalit do kufrů, aby se vešly na motorku (hlavně motooblečení, boty a helmy, protože půjčovat jsme si to nechtěli).

Začali jsme tedy hledat na internetu půjčovny motorek v Peru a zjistili jsme, že jich je tam velké množství a stačí si jen vybrat dle místa startu a typu motorky.

Půjčovna Peru Moto Tours

Jelikož jsme jeli na motorce dva, potřebovali jsme vybrat takovou motorku, která nás uveze, ale nebude stát všechny naše našetřené peníze na cestu. Nakonec jsme se rozhodli pro půjčovnu Peru Moto Tours, která půjčuje motorky v Cuzcu (město, kam jsme přeletěli). V nabídce měli mimo jiné i Hondu XL700V Transalp. Napsali jsme jim e-mail a druhý den jsme měli od majitele Alejandra odpověď, že motorka je pro nás rezervovaná.

Honda XL700V Transalp

Půjčení motorky na 14 a více dní nás vyšlo na 100 USD za den. Jelikož jsme si motorku půjčovali na 17 dní, celkem nás půjčení stálo 1 700 USD, takže přibližně asi 37 000 Kč.

Depozit za půjčení motorky činil 2 500 USD. Tuto částku vám vrátí v případě vrácení motorky v nepoškozeném stavu. Takhle vysoká záloha nás trochu vylekala, protože je to velký balík peněz, s kterým jsme při plánování výletu do Peru vůbec nepočítali. A navíc ho lze zaplatit pouze kreditkou nebo hotově na místě. Zašli jsme tedy do banky a zařídili si kreditní kartu s limitem 100 000 Kč, abychom mohli depozit zaplatit.

K motorce jsme si raději zaplatili i pojištění proti krádeži motorky (podmínkou ale bylo parkování na bezpečném místě např. za plotem, v garáži či na recepci hotelu, což se na cestách ne vždy podaří) a dále pojištění pro případ, že bychom měli nehodu (ta už je se spoluúčastí). Pojištění vycházelo na 15 USD na den, maximálně 200 USD za půjčení. 15 USD x 17 dní vychází na 255 USD, pojištění nás tedy vyšlo na 200 USD. Díky pojištění nám byl snížen depozit na 1000 USD, což už byla pro nás přijatelnější částka, nicméně kreditku jsme s sebou vezli tak jako tak - kdyby náhodou.

Aby nám v půjčovně motorku rezervovali museli jsme dopředu zaplatit zálohu 200 USD, tu jsme zaplatili jednoduše online přes odkaz, který nám z půjčovny zaslali.

Celkem nás půjčení motorky včetně pojištění na 17 dní stálo 1 900 USD, tedy asi 41 500 Kč. Plus depozit 1000 USD, který nám při vrácení motorky připsali na kartu zpět.

Co vše cena zahrnovala

V ceně půjčení motorky byly zahrnuty následující položky:

  • půjčení motorky,
  • neomezené kilometry (v některých případech je povolený limit najetí kilometrů a v případě překročení se půjčovně platí 0,35 USD/km),
  • nové pneumatiky,
  • nový olejový filtr a olej,
  • olej na řetěz,
  • zadní nosič,
  • boční kufry Touratech (36 litrů),
  • nářadí na výměnu duší,
  • přední a zadní náhradní duše (v případě použití duše se tato následně platí),
  • pumpičku,
  • montpáky,
  • gumicuky,
  • základní nářadí - klíče, šroubováky apod.

Jak jsme se dostali přes oceán?

Letenky jsme si rezervovali a rovnou zaplatili online přes Student Agency, protože vycházely nejlevněji a také čekání na přestupních letištích bylo v porovnání s ostatními letenkami nejkratší. Letěli jsme z Prahy do Barcelony, z Barcelony do Limy a nakonec ještě z Limy do Cusca. Celkem nějakých 24 hodin v letadlech a na letištích. Na všechny 3 lety jsme měli povolený váhový limit 30 kg/zavazadlo. Půjčovna měla sice k dispozici na zapůjčení veškeré vybavení - helmy, boty a oblečení, ale za prvé se nám za vše nechtělo platit a za druhé jezdit ve vlastním je prostě lepší. Zpáteční letenky nás vyšly na 55 000 Kč za oba.

Jak jsme vše sbalili do kufrů?

Dopředu jsme si zjistili jak velké jsou boční kufry na motorce, abychom se do nich se vším vešli. Do jednoho našeho kufru jsme tedy sbalili helmy, motorkářskou obuv a pár dalších drobností. V druhém kufru jsme si vezli motooblečení a vše ostatní - lodní vak (připevnili jsme ho na zadní nosič místo top casu jako další úložný prostor), elektroniku, nepromoky, termoprádlo, drogerii a další potřebné drobnosti. Výhodou půjčovny je, že vám vaše cestovní zavazadla, se kterými jste na místo dorazili, uskladní u sebe, takže nemusíte řešit, co s nimi po dobu cestování na motorce provedete.

Španělština

Jelikož ani jeden španělsky neumíme, tak jsme se v letadle učili alespoň základní fráze, abychom tam nebyli úplně za "gringos", tak jihoameričané přezdívají všechny cizince, hlavně ty z USA.