Indonésie - ostrov Bali

05.07.2014

23.června 2014

V pondělí ráno jsme opustili Taiwan se 30ti kilovými kufry a vydali se na indonéský ostrov Bali. I přesto, že cesta trvala více než 5 hodin, rychle mi utekla. Na letišti bylo potřeba zaplatit 25 USD za vízum (byla zde možnost platit i v jiném měně). Poté jsme si vystáli frontu na imigračním, která byla opravdu dlouhá, ale dalo se to vydržet. Kufry dorazily, takže už jen usmlouvat dobrou cenu za taxi, co nás odveze do hotelu v hlavním městě ostrova - do Kuty. Tam na nás čekala Pája s Honzou. Trošku jsme se zabydleli a poté zašli na večeři a do baru na nějaký ten koktejl. 

Na drinku
Na drinku

24.června 2014

Pláž

Druhý den ráno jsme se vydali na pláž, kde se hodně surfovalo. I my jsme si půjčili surf, ale já jsem to nezkoušela. Stačilo mi proskakovat vlny a užívat si moře. 

V poledne nám k hotelu přivezli auto, které jsme si objednali na internetu, abychom mohli cestovat po Bali ve větší skupině a pohromadě. Cena vyšla 28 USD na den pro 5 lidí. Skútry byly levnější, ale auto se nám zdálo pohodlnější a bezpečnější na tomto ostrově. Po převzetí auta jsme se ještě vrátili na chvíli na pláž.

All you can eat večeře

Večer jsme zašli na All you can eat (co si nabereš, to si sníš za jednu cenu), které stálo 50 000 IDR = 85 Kč. Zrovna měli mexický večer, takže jsme si hodně pochutnali. Vzhledem k tomu, že už jsme byli přejedení asijské kuchyně, tak jsme měli přeplněné talíře a jedli jsme jako pominutí. U vstupu jsme ještě dostali vstupenku do klubu, v kterém byly drinky po dobu jedné hodiny zdarma. Bohužel jsem byla tak přejedená, že jsem ani svůj drink nevypila a na hotel jsem se tak ploužila. 

Večeře za 85 Kč
Večeře za 85 Kč

25.června 2014

Pura Uluwatu

Další den ráno jsme vyrazili na jih ostrova k chrámu Pura Uluwatu, což je významný chrám ležící na útesech vysoko nad mořem, který střeží ostrov Bali na nejjižnějším výběžku ostrova. Hned na parkovišti nás obklopily místní opice a jedna z nich si vybrala Verču. Nejdříve jí chytla za nohu a poté jí ukradla z nohy žabku. Chudák si musela vzít jiné boty, naštěstí jedny měla s sebou. Takže to bylo takové nehezké přivítání. Při placení vstupu do chrámu nám bylo řečeno, že nemáme mít sluneční brýle, náušnice ani jídlo či pití, protože bychom o vše přišli - opičky jsou mazané a vidí všechno.

Když jsme se vraceli zpět k autu, všimli jsme si, že jedna opice někomu sebrala botu a druhá dokonce dioptrické brýle, s kterými vylezla na strom. Vzhledem k tomu, že to byl náš, dá se říci, první den na Bali, tak jsme se díky tomuto zážitku s opicemi ponaučili a od té doby už jsme neměli problém.

Tanah Lot

Naší další zastávkou byla návštěva spolužáků, kteří podlehli surfování. Chvilku jsme s nimi poseděli a poté přibrali do party Verču N. a vyrazili jsme směr Tanah Lot. Tanah Lot je hinduistický chrám na rozlehlém útesu v moři, prý je to nejstarší a nejfotografovanější chrám na Bali. Bylo tam neuvěřitelně moc lidí, takže se ani moc fotit nedalo, ale západ slunce byl krásný.

Vstupenka na Tanah Lot
Vstupenka na Tanah Lot

Spaní ve vile

Po hezkém dni jsme se odebrali do města Ubud, do zarezervovaného hotelu a těšili se na sprchu a postel. Když jsme dorazili do hotelu, tak nám bylo řečeno, že žádné pokoje nejsou volné, ale že nás za stejnou cenu dají do vily, která se nacházela nedaleko. A to byla výhra. Jednopatrová vila, se dvěma pokoji, nově postavená, prostě luxus. A k tomu navíc snídaně v ceně, kterou nám ráno dovezli až pod nos. To vše za 100 000 IDR za noc = 170 Kč.

26.června 2014

Dorůžova vyspaní jsme šli prozkoumat město Ubud, o kterém se říká, že je to centrum umění a kultury na Bali.

Ubud Palace a Monkey Forest

Navštívili jsme Ubud Palace, u kterého pán prodával lístky na taneční vystoupení, čehož jsme využili. Prošli jsme si Ubud Market, na kterém se dá najít snad úplně všechno. 

Zamířili jsme také do Monkey Forest, kde jsme se opět setkali s opicemi, ale tentokrát už jsme na ně byli připravení. Jen na Míru při vstupu do lesa hned skočila jedna opice. V tomto lesu se nacházejí chrámy obrostlé mechem a vypadá to tam jako v pralese. Byl to obrovský zážitek už jen díky velkému množství makaků. 

Opicí tam bylo opravdu hodně a s některými lidmi si uměly hezky hrát. Velkých samců jsem se docela bála, protože člověk nikdy neví, jestli zaútočí nebo ne, ale malé opičky byly roztomilé. 

Vstupenka do Monkey Forest
Vstupenka do Monkey Forest

Goa Gajah

Dále jsme navštívili sloní jeskyni Goa Gajah z 9.století, která se nachází v tropické džungli a je zapsána na seznamu UNESCO.  

Vchod do jeskyně
Vchod do jeskyně

Gunung Kawi

Gunung Kawi je podle průvodce chrámový a pohřební komplex z 11.století, kde jsou hrobky králů a královen z 10.století a je to takové skalní město v údolí, obklopené terasovými rýžovými políčky. A opravdu to tak bylo. Moc hezké místo na procházku a relaxaci. 

Vstupenka
Vstupenka

Taneční vystoupení

Po prozkoumání zajímavostí v Ubudu jsme se zašli podívat na taneční vystoupení. Jelikož jsme přišli brzo, měli jsme dobrá místa na sezení. Hodně jsem se těšila na to jak budou tancovat a byla jsem překvapená. Sice dělají pořád stejné pohyby dokola, ale to co umí dělat s očima, tak to je parádní. Oni jimi jakoby tančí, takže celý taneční projev je najednou úplně jiný, než tancování samo o sobě. Bohužel to na žádné fotce není, ale i ty kostýmy stojí za vidění.

Vstupenka na vystoupení
Vstupenka na vystoupení

27.června 2014

Jatiluwih

V pátek ráno jsme se rozhodli opustit Ubud a vydali jsme se na sever. První naší zastávkou byli rýžové terasy Jatiluwih. Tohle místo je oblíbenou turistickou destinací díky krásnému panorama.

Rýžové terasy
Rýžové terasy
Vstupenka na terasy
Vstupenka na terasy

Cibetková káva

Poté jsme se vydali hledat cibetkovou kávu. Narazili jsme na jedno místo, které nás uchvátilo. Ujal se nás pán, který pracoval se svou rodinou na výrobě kávy a různých druhů čajů. Ukázal nám svoji zahradu, cibetky - díky nimž je káva tak dobrá, mohli jsme si vyzkoušet, jak se praží zrna a také proběhla ochutnávka.

Ulun Danu Bratan a Git Git

Po hezkém zážitku na cibetkové farmě jsme se jeli podívat na chrám Ulun Danu Bratan. Je to vodní chrám, který se nachází přímo na břehu jezera Bratan v horách nedaleko Bedugul. Měli tam takovou mini safari a lidé se mohli se zvířátky vyfotit. Káťa toho využila a vyfotila se s netopýrem.

Na závěr celého dne jsme navštívili kaskádový vodopád Git Git a jeli hledat ubytování v Lovině. Jeden hotel se nám líbil, ale bohužel byl obsazený, takže nás pán zavedl do vedlejšího, kde měli i bazén a snídani v ceně. 

Vstupenka
Vstupenka

28.června 2014

Sopka Batur

Další den jsme pokračovali na východ ostrova prozkoumat okolí sopky Batur. Měli jsme štěstí, protože sopku nezakrývaly mraky, a tak byla krásně vidět. Autem jsme se jeli podívat jak lidé okolo sopky žijí. Byla to taková chudá vesnička připomínající Kambodžu. 

Besakih

Dále jsme navštívili chrám Besakih, což je největší chrámový komplex na Bali. Vzhledem k tomu, že už to byl několikátý chrám, co jsme na ostrově navštívili, nebyla jsem z toho nějak moc odvázaná. Chrám se mi líbil, ale byl udělaný ve stejném duchu jako všechny ostatní.

Besakih
Besakih

Večer jsme jeli do města Klungkung, kde jsme hledali ubytování, ale byl to celkem tvrdý oříšek, tak jsme se rozhodli jet zpět do Ubudu, do stejného hotelu jako jsme spali a zeptat se u nich. Ty bohužel volno neměli, ale zavedli nás do jiného.

29.června 2014

V neděli jsme si udělali takový volnější den, protože jsme byli trošku přezážitkovaní a chtěli jsme si trošku odpočinout od jezdění v autě. Ostatní se vydali na kávičku a masáž, já jsem se zrelaxovala s knížkou a trošku jsem si i zdřímla. Odpoledne jsme jeli zpět do Klungkungu, kde jsme nemohli najít památky, které jsme hledali, ale nakonec se to povedlo. Navštívili jsme historickou soudní síň Kertha Gosa a netopýří jeskyni Goa Lawah

30.června 2014

Předposlední den na Bali jsme strávili v Bali Bird Parku a to pro mě byl asi největší zážitek z tohoto ostrova. Protože mám ráda papoušky, byla jsem jak v sedmém nebi. Měli tam jak papoušky, tak dravce a dokonce i plazi. V určitou dobu byly po parku různé show a na spoustě místech se lidé mohli se zvířátky vyfotit. A to bych nebyla já, kdybych se se všemi nevyfotila. Hodně zajímavým zážitkem pro mě bylo krmení papoušků Lori. S Mírou jsme si to hodně užili.

Vstupné do parku bylo sice trošku vyšší - 338 000 IDR = 575 Kč, ale maximálně jsem si to užila a myslím si, že i ostatní, kteří nejsou takový fandové do papoušků z toho měli hezký zážitek.

Vstupenka do parku
Vstupenka do parku

1.července 2014

V úterý ráno už jsme jen balili a uklízeli. Nechala jsem tam spoustu oblečení i kosmetiky, aby se mi vše do kufru vešlo a aby kufr neměl více než 30 kg. Nakonec se mi to podařilo a při vážení měl necelých 28 kg. Autem jsme dojeli na letiště, kde si ho od nás převzal majitel a naposledy jsme se nadechli asijského vzduchu. 

Shrnutí

Měna - indonéskou měnou je indonéská rupie, která má kurz 10 000 IDR = 17 Kč, takže každý, kdo si zde vybírá z bankomatu je vlastně milionář :)
Doprava - změť aut a skútru, úzké silnice, žádná pravidla
Chrámy - do všech chrámů se platilo 15 000 - 30 000 IDR, všude bylo potřeba mít šátek kolem pasu, téměř všude ho půjčovali zdarma, ale jednou sem si ho musel za poplatek půjčit
Jídlo - opět jsme se tu setkali s rýží, ale ta je chuťově lepší oproti Taiwanu, celkově mají jídlo hodně ostré; po celé ostrově jsou tzv. "hrabárny" jak jsme tomu říkali - je to restaurace, kde mají jídlo připravené a člověk si jen ukáže na co chce a to dostane

Na závěr bych chtěla říct, že na ostrově Bali se mi moc líbilo. Líbila se mi jejich kultura, styl oblékání, tradiční tance, skvělé jídlo, usměvaví a hodní lidé. Jediným mínusem je to, že z lidí tahali peníze, všude se za všechno platilo. A někteří prodejci byli schopní za námi vlézt až do auta, abychom si od nich něco koupili.

Vízum na Bali
Vízum na Bali