Před odletem
Očkování
Vzhledem k tomu, že už jsem téměř všechny očkování podstoupila dříve, platila jsem pouze za očkování proti vzteklině. To znamená 3 dávky po 580 Kč. K očkování jsem si ještě nechala vystavit mezinárodní očkovací průkaz, který stál 100 Kč.
Pojištění
Pojistit jsem se nechala u Fio banky, díky účtu, který tam mám. Pojištění mě vyšlo na 75 Kč/měsíc.
Vízum
Vízum na Taiwan nám na ambasádě v Praze vyřídili zdarma. Případně je možné na Taiwan letět bez víza, ale je třeba do tří měsíců od příletu ostrov opustit a pak se můžete zase vrátit a máte další tři měsíce možnost na Taiwanu bez problému být.
Mezinárodní řidičský průkaz
V případě, že chcete jezdit po Asii na skútru nebo autem, je lepší mít u sebe mezinárodní řidičský průkaz, i když někde ho vůbec nechtěli. Na počkání vám ho vystaví na Magistrátu města za 50 Kč.
Letenka
Nejnákladnější položkou byla letenka, která mě vyšla na 23 423 Kč. V ceně byly tyto lety: Praha-Amsterdam-Bangkok (stop na 13 dní), dále Bangkok-Taipei a na zpáteční cestě Taipei-Bali (stop na 8 dní), Bali-Taipei-Bangkok (stop na 2 dny) a Bangkok-Amsterdam-Praha. Na všech letech jsem mohla mít 30 kg zavazadlo.
Celkem náklady před odletem : 3x 580 + 100 + 6x 75 + 50 + 23 423 = 25 763 Kč
Thajsko
Thajskou měnou je thajský baht, který měl kurz 1 Kč = 0,6 THB.
Jídlo - jídlo je v Thajsku hodně levné. Najíst se dá za 30 - 100 THB. Nejlépe se člověk nají na ulici, kde je obrovský výběr a také skvělé ceny.
Pití - v Thajsku jsou nejlepší ovocné shaky, které se pohybují od 30 do 50 THB a jsou opravdu výborné. Každé ráno jsem na ně chodili jako na zdravou snídani. Co se týče alkoholu, tak se vyplatí koupit tzv. kyblíček, který stojí 150 THB a je to takový o dost větší koktejl. Na ostrově Phi Phi se dá sehnat za 100 THB a je v něm rozmixované nejen ovoce, ale také tam je tak polovina lahve alkoholu :)
Ubytování - záleží na tom, jaké jsou požadavky na pokoj. My jsme platili kolem 150 THB za noc v Bangkoku. V turistických oblastech jako je Krabi nebo Phi Phi stojí noc 300 - 400 THB.
Doprava - v Bangkoku jsme se dopravovali převážně pěšky nebo tuk tukem. Jednou jsme využili klasické taxi, které stálo asi 100 THB na jednoho. Na letiště nás dopravili minibusem za 120 THB. Z Bangkoku do Ayutthayi stojí vlak 15 THB a noční vlak z Bangkoku na jih do města Surat Thani stojí 676 THB - v ceně je samozřejmě postel a sociálky.
Procestovali jsme tato místa - Bangkok, Ayutthaya, Erawan, Kanchanaburi, Krabi, ostrov Phi Phi
Celkové náklady v Thajsku - 11 600 Kč (13 dní)
Taiwan
Taiwanskou měnou je taiwanský dolar, který má zhruba stejný kurz jako thajský baht. 1 Kč = 0,66 TWD
Jídlo a pití - v restauraci se najíte za 40 - 100 TWD. Smažená rýže a maso je vždy dražší. Téměř všude je čaj, voda s citronem nebo džus zadarmo. Pokud tak není, půllitr černého čaje tu pořídíte za 15 TWD. Tzv. Bubble tea, který máme také v ČR tu stojí 30 - 60 TWD.
Doprava - po Taiwanu se nejlépe cestuje vlakem anebo na skútru. Rychlík na delší vzdálenost např. Hualien - Kaohsiung stojí 700 TWD, Hualien - Taipei stojí 280 TWD. Pokud vám nevadí kodrcání se osobákem, pak je tu možnost zakoupení 5-denního za 599 TWD nebo 7-denního pasu, který vyjde na 799 TWD.
Skútr - dá se půjčit na celou dobu pobytu. Nejlevněji se dá pořídit v Kaohsiungu, na 5 měsíců za 10 000 TWD nebo na 2,5 měsíce jako jsme to udělali my za 5000 TWD. Benzín je tu opravdu levná záležitost, protože co kilometr to 1 TWD.
Ubytování - pokud se rozhodnete cestovat na delší dobu, pak přespání v hotelu vychází na 500 TWD za noc. Levnější variantou je stan, který tu pořídíte za stejné peníze tedy 500 TWD, ale vydrží podstatně déle.
Vstupy - do chrámu jsou vstupy zdarma, nejdražší je vstup na Taipei 101 - 450 TWD. Zoo v Kaohsiungu - 20 TWD.
Procestovali jsme tato místa - Taipei, Hualien County, Green Island, Kenting, Kaohsiung, Taroko, Tainan.
Celkové náklady na Taiwanu - 61 200 Kč (za semestr)
Malajsie
Malajskou měnou je malajsijský ringgit, který má kurz 1 MYR = 6 Kč.
Letenka - v Malajsii jsme měli celkem 3 lety, takže za 5140 Kč jsme letěli Taipei-Kuala Lumpur, Penang - Kuala Lumpur a Kuala Lumpur-Taipei. Letěli jsme s AirAsia.
Jídlo a pití - nejlevněji se v Malajsii najíte v indických restauracích, kde za 1 chod dáte cca 5 MYR. Pití se pohybuje kolem 1-2 MYR. Co se týče alkoholu, tak ten je tu hodně drahý - lahvové pivo za 16 MYR. Za levným alkoholem je třeba jet na ostrov Langkawai, který je známý díky zóně duty free, koktejl se tu dá pořídit za 10 MYR.
Doprava - doprava autobusem v Melace se pohybuje kolem 2 MYR, Melaka-Kuala Lumpur 10 MYR, metro v Kuala Lumpur 2 MYR, přejezd mezi terminálem 1 a 2 - 2,5 MYR, autobus z Kuala Lumpur do Cameron Highlands - 35 MYR, nejdražší položkou je trajekt z ostrova Langkawi na ostrov Penang - 63,5 MYR.
Ubytování - u ubytování záleží, co všechno je v ceně. U nás se cena pohybovala kolem 30 MYR za noc se snídaní.
Procestovali jsme tato místa - Melaka, Kuala Lumpur, Cameron Highlands, Langkawi, Penang.
Celkové náklady v Malajsii - 11 840,- Kč s letenkou /8 dní/
Kambodža
V Kambodže se dá platit jak americkým dolarem, který je 1 USD = 20 Kč nebo kambodžským rielem, který má kurz 1000 KHR = 5 Kč. My jsme využívali amerického dolaru, i když v některých případech nám vraceli kambodžský riel, který jsme si později nechali spíš na památku.
Letenka - do Kambodži jsme letěli z Kuala Lumpur a stejnou cestou zpět. Cena letenky vyšla na 3370 Kč. Letěli jsme s Malaysia Airlines a jejich služby byly podstatně lepší než u AirAsia. V ceně bylo i jídlo a na jedné z cest jsme měli i obrazovky.
Vízum - 20 USD, vyřizuje se až na letišti, je třeba mít s sebou pasovou fotku.
Angkor Vat - 3-denní vstup na Angkor Vat stojí 40 USD.
Ubytování - ubytování v Kambodže není nějak drahá záležitost, my jsme spali ve městě Siam Reap a cena za noc byla nějakých 5,5 USD se snídaní.
Jídlo a pití - vše je tu hodně levné. V pohodě se tu najíte za 2-3 USD. Ceny koktejlů se tu pohybují v rozmezí 2-6 USD.
Procestovali jsme tato místa - Siam Reap, Angkor
Celkové náklady v Kambodže - 7 170 Kč s letenkou (4 dny)
Singapur
Singapurskou měnou je singapurský dolar, který měl kurz 1 SGD = 16 Kč.
Letenka - do Singapuru jsme letěli z Kuala Lumpur a stejnou cestou zpět. Cena letenky vyšla na 1225 Kč. Letěli jsme s AirAsia.
Ubytování - ubytování je tu hodně drahé, i přesto, že jsme spali v nejlevnějším hostelu, kde to nebylo nic moc, tak cena noc byla kolem 22 SGD.
Cestování - po Singapuru jsme moc necestovali, všude jsme chodili pěšky. Jen asi 2x jsme využili místní metro, které stálo 2 SGD.
Celkové náklady v Singapuru - 2425 Kč s letenkou (2 dny)
Bali
Indonéskou měnou je indonéská rupie, která měla kurz 10 000 INR = 17 Kč.
Ubytování - ubytování je tu levné, ale v turistických místech je třeba zarezervovat hotel dopředu, protože jsou dost obsazené. Dá se tu sehnat ubytování za 100 000 INR na noc se snídaní.
Doprava - jsou dvě možnosti jak cestovat, buď si půjčit skútr, který je levnější, možná i rychlejší, ale dle mého názoru né tak bezpečný; druhou variantou je si půjčit auto, které je sice dražší, ale pohodlnější a není problém si ho dopředu objednat, aby vám ho přivezli na letiště a poté si ho znovu z letiště odvezli.
Cestování - vstup do všech chrámů je zpoplatněný a každý na sobě musí mít saro alias šátek kolem pasu, který zakryje kolena. Ve většině chrámů šátky půjčují, ale může se stát, že si šátek budete muset půjčit za poplatek 10 000 INR. Vstup do Bali Bird Parku je poměrně drahý, ale určitě to stojí za to, cena byla 338 000 INR.
Vízum - 25 USD + 200 000 INR při odletu, takže na to pozor!!
Celkové náklady na Bali - 7180 Kč (8 dní)
Veškeré náklady celkem
Před odletem - 25 763 Kč
Thajsko - 11 600 Kč
Taiwan - 61 200 Kč
Malajsie - 11 840 Kč
Kambodža - 7170 Kč
Singapur - 2425 Kč
Bali - 6680 + 500 (vízum) = 7180 Kč
CELKEM - 127 178 Kč